Vysvetlenie pojmov: Systém solera
Keď si vezmete do rúk fľaše rumov ako Santa Teresa 1796, La Hechicera alebo Zacapa 23, na ich etikete si môžete všimnúť pojem solera. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo predstavuje.
Solera je špeciálna metóda zrenia, ktorá spočíva v postupnom miešaní rumov rôzneho veku. Rumy zrejú v sudoch, ktoré sa ukladajú jeden na druhý, pričom platí, že spodná vrstva sudov obsahuje najstarší rum a vrchné vrstvy zas mladší rum.
Po určitom čase sa časť rumu z dolnej vrstvy sudov odleje a naplní do fliaš, čím sa vytvorí miesto pre mladší rum. Sudy v hornej vrstve sú následne doplnené novým rumom, aby proces mohol pokračovať. Vďaka tomu sa sudy nikdy úplne nevyprázdnia, a tak aj po desiatkach rokov obsahujú stopové množstvá pôvodného rumu.
Tento proces vyvinuli španielski výrobcovia sherry, čo naznačuje, že hlavnými výrobcami rumov, ktoré zrejú metódou solera sú bývalé španielske kolónie ako Kolumbia, Venezuela a Dominikánska republika. Solera v španielčine znamená “na zemi” a označuje spodnú úroveň sústavy sudov alebo iných nádob používaných v procese zrenia.
Neustálym miešaním podobných pomerov starších a novších rumov je cieľom systému solera vyrábať komplexný a chuťovo výrazný rum v stálej kvalite.
Kontroverzná metóda zrenia
Relatívne malé množstvo značiek využíva na výrobu svojich rumov systém solera, táto metóda totiž medzi rumovými kritikmi vyvoláva pomerne vysokú dávku negatívnych ohlasov a kontroverzie.
Jedným zo sporných bodov je najmä nepresný údaj o veku daného destilátu. Rum, ktorý zrel metódou solera môže byť zmesou rumov starých 3, 5, 10 alebo až 25 rokov, mal by sa ale predávať ako trojročný rum, desaťročný rum, alebo by mal mať samostatnú kategóriu? Podľa niektorých kritikov by sa vek rumu mal určovať podľa najmaldšieho rumu v zmesi.
Okrem rumu sa metóda solera často používa pri vínach, pive, brandy alebo whisky.