Zaujímavosti, ktoré ste (možno) nevedeli o tequile
Tequila je nepochybne jedným z najpopulárnejších alkoholických nápojov na svete. Globálny trh s tequilou dosiahol v roku 2021 hodnotu 13 miliárd amerických dolárov a očakáva sa, že sa jeho hodnota do roku 2027 viac než zdvojnásobí. V tomto článku sme pre vás zhrnuli pár zaujímavostí, ktoré ste o nej pravdepodobne nevedeli.
Tequila sa (ne)vyrába z kaktusu
Tvrdenie, že tequila sa vyrába z kaktusu je jedným z najopakovanejších mýtov okolo tohto alkoholického nápoja. Kaktus a modrá agáve, z ktorej sa tequila vyrába, síce obe patria medzi druhy sukulentov, sú ale z odlišných skupín rastlín. Na destiláciu sa používa konkrétne vnútorné jadro modrej agáve nazývané piña, ktoré vyzerá ako ananás. Rastlina pred zberom dozrieva približne 8 - 12 rokov.
Napriek tomu, že kaktusy aj agáve sú pôvodné púštne rastliny, agáve v skutočnosti patrí do čeľade Asparagaceae, čo znamená, že je viac príbuzná špargli než kaktusu.
Strieborná alebo zlatá?
Bežne sa pri tequile stretávame s rozdelením na striebornú a zlatú, oficiálne delenie však s týmito pojmami nepočíta. V skutočnosti poznáme tequilu blanco, ktorá je do fliaš plnená ihneď po procese destilácie, alebo zreje len veľmi krátko, ďalšie druhy rozoznávame podľa dĺžky zrenia v drevených sudoch. Patria medzi ne tequila reposado (dozrieva 2-12 mesiacov), tequila añejo (dozrieva 1-3 roky) a tequila extra añejo (dozrieva dlhšie ako 3 roky).
Tequila pochádza len z Mexika
Tequila je chránená geografickým označením pôvodu, aby teda mohol byť alkoholický nápoj označený ako tequila, musí byť vyrobený v mexickom štáte Jalisco, alebo v jednej zo štyroch ďalších samospráv: Guanajuato, Michoacán, Nayarit alebo Tamaulipas, odkiaľ tradícia jej výroby pochádza. Ak sa liehovina destiluje kdekoľvek na svete mimo týchto oblastí, nemôže sa legálne nazývať tequila, hoci by aj bola vyrobená presne tak, ako má.
Cieľom týchto zákonov je zabezpečiť výrobu v súlade s tradičnými postupmi, vďaka ktorým sa udržiava pravosť a kvalita tequily.
Nie každá tequila obsahuje 100 % destilátu z modrej agáve
Pravidlá okolo označenia sme si prešli už v predošlom bode, ešte stále to však neznamená, že aj keď sa liehovina legálne môže nazývať tequila, obsahuje 100 % čistej tequily. Na to, aby mohol byť alkoholický nápoj označovaný ako tequila totiž stačí, aby bol vyrobený s obsahom aspoň 51 % destilátu z modrej agáve. Pokiaľ teda na etikete nie je napísané „100 % z modrej agáve“, tequila sa považuje za „mixto“, čo znamená, že bola zmiešaná s fermentovanými cukrami alebo inými prísadami, prípadne obsahuje aj iný destilát, najčastejšie z cukrovej trstiny.
Či už si tequilu najradšej vychutnávate samostatne alebo v miešaných drinkoch, objavte svet tequily s ponukou našich najobľúbenejších značiek na jeden KLIQ.